Zaczynamy trejdować. Cz. 2. – Wybór kont bankowych

Gdzie otworzyć swoje konto osobiste a gdzie walutowe? Jak transferować pieniądze pomiędzy naszymi kontami, kantorami i giełdami szybko oraz tanio?

Już wiemy jak przygotować swój warsztat pracy, teraz kolej na dobranie i otwarcie kont bankowych. Kto nie pamięta lub nie przeczytał – odsyłam do lektury.

W tutorialu zakładam, że mieszkasz i znajdujesz się w Wielkiej Brytanii a twoją walutą podstawową (w której zarabiasz) jest funt sterling (GBP).

Jak dobrać i otworzyć konta bankowe w polskim banku?

Z założenia będziemy transferować pieniądze pomiędzy różnymi podmiotami (banki, kantory, giełdy, transmiterzy) i będziemy to robić często. Dlatego chcielibyśmy by pieniądze księgowane były maksymalnie szybko a opłaty za przelewy maksymalnie niskie lub wręcz darmowe.

Najszybciej przelewy księgowane są w ramach przelewów wewnątrz bankowych, czyli rozliczeń pomiędzy rachunkami tego samego banku – i w praktyce wykonywane są natychmiastowo lub w przeciągu kilku minut. Następne kilka minut potrzebują księgowi danego kantoru lub giełdy by dostrzec wpłatę i zaksięgować ją na naszym koncie w danej platformie. Idealnie było by gdybyśmy znaleźli bank, w którym swoje rachunki mają otwarte wszystkie interesujące nas firmy lub przynajmniej ich większość. Otwierając tam również swoje rachunki, dokonywalibyśmy ekspresowych i darmowych transferów pomiędzy wszystkim podmiotami.

Zaczynamy więc od oszacowania jakimi kwotami będziemy najczęściej obracać? Czy to będą dziesiątki funtów, setki, czy może tysiące? W tym celu wykonamy kilka szybkich testów na naszej platformie by sprawdzić dla jakich wymienianych kwot, które firmy w swojej kategorii najczęściej mają najlepszą ofertę (które wyskakują na pierwszych, wyróżnionych pozycjach).

W moim przypadku najczęściej najlepsze oferty, w różnych kombinacjach, mógłbym uzyskać w Internetowym Kantorze, Walutomacie oraz Cinkciarzu. Przeszukałem ich witryny, zapytałem Google i znalazłem informacje, że najlepszymi opcjami były by banki: Alior Bank, PKO BP oraz BZ WBK.
Po analizie ich oferty kont osobistych oraz walutowych, w moim przypadku, najlepszą opcją było otwarcie konta osobistego oraz kont walutowych w Alior Banku. Argumentami, które za tym przemawiały były między innymi:

  • darmowe i ekspresowe przelewy wewnątrz bankowe oraz między bankowe,
  • darmowe prowadzenie rachunków (ale po spełnieniu kilku dodatkowych warunków),
  • możliwość łatwego, zdalnego otwarcia rachunków bez konieczności wizyty w oddziale,
  • karty debetowe do rachunków walutowych – dzięki czemu mam możliwość wypłaty waluty w bankomacie ze stałą, niską opłatą i bez wymuszonego przewalutowania po kursie banku,
  • zarządzanie rachunkami poprzez panel internetowy oraz telefon,
  • duży wybór kont walutowych (z perspektywą na przyszłość, choć na początek konto w GBP w zupełności wystarczy),
  • dostęp do atrakcyjnych kursów kantoru Alior Banku z możliwością natychmiastowych transferów pomiędzy rachunkami,

W przeciągu jednego tygodnia procedura zdalnego otwarcia rachunków została zakończona i wszystkie konta walutowe były już do mojej dyspozycji. Mogłem rozpocząć wymianę walut.

Porównaj więcej kont osobistych.

Otwierając konto osobiste oraz walutowe zwróć uwagę na:

  1. Będziemy robić przelewy często i możliwe, że nie tylko w ramach tego samego banku. Dobrze jest więc przemyśleć ofertę, gdzie wszystkie przelewy są darmowe nawet kosztem stałej miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku.
  2. Czekając na dobry kurs wymiany, możesz zamrozić znaczną kwotę swoich środków w innej walucie niż PLN (np. w GBP). Wtedy dobrze jest posiadać kartę debetową by w nagłym wypadku, móc np. zrobić płatność on-line lub wypłacić pieniądze w bankomacie w obcej walucie – bez wymuszonego przewalutowania po kursie banku (który zawsze jest dużo mniej atrakcyjny niż ten oferowany w e-kantorze lub na giełdzie).

W którym angielskim banku warto posiadać Current Account?

Oferta angielskich banków i ich rachunków rozliczeniowych jest nadzwyczaj bogata. Jednak nam zależy tylko na jednej, specyficznej usłudze – transferze międzynarodowym w walucie GBP (bez przewalutowania). Dlatego analizę i porównanie postaram się ograniczyć tylko do tej specyficznej usługi.

Poniższa tabela pokazuje aktualne (w momencie pisania tego tutoriala) opłaty za transfery GBP do Polski:

Bank Możliwy transfer GBP? Opłata (on-line)
Santander Tak £25
HSBC Tak £4
Barclays Tak £25
RBS Tak £22
TSB Tak £10 [max. £4999]
£17.50 [£5000 +]
Lloyds Bank Tak £10 [max. £4999]
£17.50 [£5000 +]
NatWest Tak £22

UWAGA!
Najczęstszym błędem podczas deklarowania przelewu międzynarodowego w walucie GBP jest podanie numeru konta prowadzonego w polskim banku w walucie lokalnej (PLN). W takim przypadku nasz polski bank dokona przewalutowania na bazie swojego aktualnego kursu i na konto wpłyną nam środki w PLN najczęściej wymienione po niekorzystnym dla nas kursie!
Dlatego przed zatwierdzeniem transferu UPEWNIJ SIĘ, że podajesz numer swojego rachunku prowadzonego w GBP.

Jako, że zależy nam aby dostarczyć na nasze konto walutowe w polskim banku pieniądze bez przewalutowania, możemy również rozważyć nową usługę Western Union. Jest to rozwiązanie alternatywne i niestety transfer może zostać odebrany tylko w gotówce co wymagało by zaangażowania osób trzecich.

Ciekawe? Podziel się ze znajomymi ...
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

Dodaj komentarz